Galaretka pomarańczowa z likierem
Składniki
- 1,250 l soku pomarańczowego
- 1 kg cukru żelującego extra (2:1)
- cienko obrana skórka z 3 pomarańczy
- 250 ml likieru pomarańczowego
Sposób przygotowania
Sok pomarańczowy (najlepiej świeżo wyciśnięty) wymieszaj z cukrem i skórką pomarańczową. Szybko zagotuj, ciągle mieszając gotuj około minuty na mocnym ogniu. Potem wyjmij skórkę pomarańczową, wlej likier, wymieszaj. Przygotowaną galaretką napełnij wyparzone słoiki i szczelnie je zamknij.
Mus pomarańczowy
Składniki
- 3 łyżeczki żelatyny
- 300 ml świeżo wyciśniętego soku z czerwonych pomarańczy
- 5-7 łyżek cukru pudru
- 4 żółtka
- 1 szklanka (250 ml) bardzo gęstej śmietany tortowej (36%)
Oraz:
- 4 pomarańcze
- listki mięty lub melisy
Sposób przygotowania
Namocz żelatynę w zimnej wodzie. Wymieszaj mikserem w metalowej miseczce sok pomarańczowy z cukrem i żółtkami. Ustaw miseczkę na większym naczyniu z gotującą się wodą (nad parą) i ubijaj tak długo, aż krem zacznie gęstnieć. Wtedy szybko zdejmij miseczkę znad pary, do gorącego kremu dodaj napęczniałą żelatynę i mieszaj, aż się całkowicie rozpuści. Krem przestudź i wstaw do lodówki. W tym czasie sparz i umyj pomarańcze, płasko zetnij wierzchy i wydrąż miąższ, pozostawiając puste skórki. Miąższ możesz zjeść lub wykorzystać do innego przepisu. Gdy zobaczysz, że krem pomarańczowy zaczyna tężeć przy brzegach, połącz go z ubitą na sztywno śmietaną. Musem napełnij środki pomarańczy, udekoruj miętą lub melisą.
Lody z masą krówkową
Składniki
- 1 l mleka
- 100 g cukru
- 7 łyżek masy krówkowej
- 1/2 l śmietanki 30%
- 3 krople esencji waniliowej
Sposób przygotowania
Mleko zagotowujemy bardzo powoli z cukrem i masą krówkową, mieszając drewnianą łyżką. Zdejmujemy z ognia, studzimy 10 minut. Ubijamy śmietankę, łączymy z wystudzonym mlekiem i dodajemy esencję?waniliową. Wlewamy do plastikowego pojemnika i wstawiamy do zamrażalnika na 2 godziny, mieszając od czasu do czasu, aby lody zamroziły się równomiernie.
Granita jagodowo-imbirowa
Składniki
- 2 łyżki startego świeżego imbiru
- 1/2 szklanki drobnego cukru
- 40 dag czarnych jagód
- 3/4 szklanki wody (najlepiej mineranej niegazowanej)
- 2 łyżeczki świeżo wyciśniętego soku z limonki
Sposób przygotowania
Zmiksuj imbir z cukrem, dodaj jagody i zmiksuj. Przetrzyj przez sitko, wymieszaj z wodą i sokiem limonkowym. Zamrażaj 4 godziny, mieszając co 20 minut. Podawaj od razu po wyjęciu z zamrażalnika. Możesz zostawić granitę w zamrażalniku na dłużej, tylko pamiętaj, aby od czasu do czasu ją zamieszać.
Tarta gruszkowa
Kruche ciasto:
- 25 dag mąki
- 7-8 dag cukru
- szczypta soli
- 1 jajko
- 60 g zimnego masła startego na wiórki
Krem:
- 2 szklanki mleka
- 1 laska wanilii
- 10 dag cukru
- szczypta soli
- 2 jajka
- 4 żółtka
- 5 dag mąki ziemniaczanej
- 10 dag surowej masy marcepanowej
- 3-4 gruszki
- 5 dag konfitury morelowej
Sposób przygotowania:
Robimy ciasto: mieszamy mąkę z cukrem i solą, wbijamy jajko, dodajemy masło i szybko zagniatamy. Zawijamy w folię i wkładamy na pół godziny do lodówki. Następnie ciasto rozwałkowujemy i wykładamy nim tortownicę lub formę na tartę o wyższych brzegach. Wstawiamy do lodówki na kolejne 30 minut, a potem pieczemy 15 minut w temp. 180°C.
Robimy krem: zagotowujemy mleko z nadkrojoną laską wanilii, cukrem i solą. Ucieramy jajka z żółtkami i mąką ziemniaczaną, wlewamy do mleka, zagotowujemy, odstawiamy. Wyjmujemy laskę wanilii, dodajemy pokruszony marcepan i mieszamy, aż powstanie gładki krem. Przykrywamy i pozostawiamy do ostygnięcia, a następnie rozsmarowujemy na natłuszczonym spodzie. Gruszki obieramy, usuwamy gniazda nasienne, a miąższ kroimy na cząstki i układamy na kremie marcepanowym. Smarujemy podgrzaną i przetartą przez sitko konfiturą. Gdy konfitura zastygnie, ciasto jest gotowe.
Tiramisu
Składniki
- czarna kawa
- 12 żółtek
- 1/2 kg cukru
- 1 kg mascarpone
- 60 biszkoptów savoiardi
- kakao
Sposób przygotowania
Zaparzamy kawę, wlewamy do miski i odstawiamy do całkowitego ostygnięcia. [W przepisie napisano "tyle, ile trzeba". Z mojego doświadczenia wynika, że na taką ilość biszkoptów potrzeba około 1/2 litra kawy, najlepiej zrobionej we włoskiej maszynce do mokki; nie może być zbyt intensywna; ponieważ wtedy deser nabiera gorzkawego smaku - autorka].
Ubijamy żółtka z cukrem na puszystą masę i pomału dodajemy mascarpone, delikatnie mieszając.
Zanurzamy 30 biszkoptów w kawie, tak aby zbytnio nie nasiąkły, i układamy je w jednej warstwie na okrągłym półmisku. Przykrywamy biszkopty połową kremu, zanurzamy w kawie kolejne 30 biszkoptów, układamy drugą warstwę i przykrywamy resztą kremu. Posypujemy deser kakao i trzymamy w lodówce, aż do momentu podania.
Galaretka z pomarańczy i cytryn
Składniki
- 6 pomarańczy
- 4 cytryny
- 20 dag cukru
- 2 dag żelatyny
- 3/4 litra wody
- bita śmietana
- starta skórka z pomarańczy
Sposób przygotowania
Wyciskamy sok z owoców. Cukier i żelatynę rozpuszczamy w gorącej wodzie, studzimy. Dodajemy do niej oba soki i mieszamy. Wlewamy do salaterki, a gdy płyn ostygnie, wstawiamy do lodówki. Gotową galaretkę dekorujemy bitą śmietaną, posypujemy skórką z pomarańczy i podajemy.
Marcepan pistacjowy
Składniki:
- 400 g marcepanu
- 200 g mielonych orzechów pistacjowych
- 40 ml wiśniówki
- 40 ml rumu
- 100 g gorzkiej lub deserowej czekolady
Marmoladka:
- 100 g cukru
- 20 liści bazylii
- 9 listków (4-5 łyżeczek) żelatyny
- 50 dag malin
Sposób przygotowania
Zagniatamy marcepan i orzechy, dodając oba alkohole. Czekoladę rozpuszczamy. Gotową masę marcepanową rozwałkowujemy na papierze do pieczenia i smarujemy cienko rozpuszczoną czekoladą. Odstawiamy do zastygnięcia. Następnie, chwytając za papier, odwracamy, tak aby posmarowana część była naszym spodem. Zdejmujemy papier i ponownie smarujemy wierzch czekoladą. Tak przygotowany marcepan układamy na folii aluminiowej i zaginamy jej boki, aby utworzyć rant. Przyrządzamy marmoladkę malinową. Na patelni karmelizujemy cukier. W tym czasie kroimy drobno bazylię i namaczamy żelatynę w zimnej wodzie. Na patelnię powoli wrzucamy maliny oraz bazylię. Miesza-my dalej na ogniu, aż powstałe grudki się rozpuszczą. Studzimy i miksujemy, dodając rozpuszczoną żelatynę. Wlewamy marmoladkę do ?ramki? z marcepanem i odstawiamy do zastygnięcia. Gotową marmoladkę kroimy na kwadraty. Pozostałą, gęstniejącą już czekoladę, wylewamy na papier pergaminowy i cienko rozsmarowujemy. W momencie krzepnięcia - kroimy czekoladę na kwadraty (takie jak marcepanowe). Zastygniętą czekoladę układamy na porcjach marmoladki.
Krem czekoladowo-kawowy z różowym pieprzem
Składniki
- 1/3 szklanki śmietanki 36%
- 1,5 łyżeczki zmielonej kawy naturalnej
- 1/4 łyżeczki ziaren różowego pieprzu rozgniecionych w moździerzu
- 10-12 dag posiekanej gorzkiej czekolady
- 3 białka (4, jeśli jajka są małe)
- 1 łyżka cukru
Sposób przygotowania
Zagotowujemy śmietankę z kawą i pieprzem, zdejmujemy z ognia, przykrywamy i odstawiamy na pół godziny. Cedzimy przez gęste sitko, łączymy ze stopioną czekoladą, studzimy. Ubijamy białka z cukrem na sztywną pianę, delikatnie łączymy z masą czekoladową. Gotowym kremem napełniamy pucharki. Możemy podać z cząstkami gruszek z syropu albo świeżymi owocami jagodowymi, np. malinami.
Babeczki na palonym maśle
Babeczki:
- 120 g masła
- 1,5 szklanki mąki tortowej
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
- 1/4 łyżeczki soli
- 2 białka
- 1 szklanka cukru waniliowego
- 1/2 szklanki tłustego mleka
Krem bezowy:
- 5 białek (o temperaturze pokojowej)
- 1 szklanka + 2 łyżki cukru
- 450 g miękkiego masła
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- kilka kropli różowego barwnika do żywności
Oraz:
- dowolne dekoracje cukrowe
Sposób przygotowania
Robimy babeczki. Masło rozpuszczamy w rondelku. Gotujemy, co jakiś czas mieszając, aż zacznie nabierać złotego koloru (10-15 minut). Studzimy. Łączymy mąkę, proszek do pieczenia, sodę i sól. Białka ubijamy na sztywną pianę. Powoli wsypujemy do nich cukier i dalej miksujemy. Ostrożnie wlewamy masło, cały czas mieszając. Dodajemy wanilię. Na przemian dodajemy po trochu mleka i suchych składników, mieszając za każdym razem. Napełniamy 12 foremek na muffinki (z papilotkami) do 3/4 objętości. Pieczemy w 175°C przez 20 minut. Przygotowujemy krem. W metalowej misce mieszamy białka z cukrem. Ustawiamy miskę na garnku z gotującą się wodą i energicznie ubijamy (cały czas!), aż masa osiągnie 70°C (sprawdzamy termometrem kuchennym). Zdejmujemy i miksujemy, aż powstanie lśniąca bezowa masa. Stale miksując, dodajemy po łyżce masła (krem może zacząć się rozwarstwiać, ale nie należy się tym martwić, trzeba dokładnie wymieszać z całym masłem). Dodajemy wanilię oraz barwnik. Krem wkładamy do rękawa cukierniczego i wyciskamy na wystudzone babeczki. Dekorujemy np. cukrowymi różyczkami i perełkami.